Ekmeğini mezardan çıkarttı

Türkiye’de ilk kez mezarlık bakım hizmetini kurumsallaştıran Mehmet Çetin’in başarı hikayesi, üniversitede ödev konusu oldu.

Antalya’lı girişimci Mehmet Çetin’in başarı hikayesi, üniversitede ödev konusu oldu. Restorancılıktan tekstil sektörüne, mankenlikten inşaat sektörüne kadar birçok farklı sektörde çalışan Çetin, 2008 yılında bambaşka bir sektöre atıldı. 2008 yılında tam da ekonomik krizin dünyayı kasıp kavurduğu, paranın tabiri caizse ölüp mezara girdiği dönemde, Mehmet Çetin parasını mezardan çıkarttı.

ÖDEV KONUSU OLDU 

Antalya Kabir Bakımı mezar yapımı hizmetleri markasıyla, www.antalyakabirbakimi.com isminde kurduğu internet sitesiyle ilginç bir iş fikrine ve girişime imza atan Çetin’in başarı hikayesi üniversitede ödev konusu oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Muhasebe 3’üncü sınıf öğrencisi Tansu Filiz, girişimcilik dersinde ödev konusu olarak Çetin’in hikayesini seçti. Filiz’in, tez konusu olarak da Mehmet Çetin’in hikayesini seçeceği öğrenildi.

500 ÜZERİNDE MEZARDA BAKIM 

Çetin, mezarlık bakım alanında kurumsal hizmet veren ilk firma olduklarını anlattı. 2011’de ISO 9001 Kalite Belgesi de alarak kalitelerini resmileştirdiklerini ifade eden Çetin, çiçeklerin seçimi için peyzaj mimarı ve ziraat mühendisinden destek aldığını, sadece mezar bakımları için üç personelin çalıştığını anlattı. Çetin Antalya genelinde 9 mezarlıkta 500’ün üzerinde mezara bakım hizmeti verdiğini, özellikle siyasetçi, bürokrat ve işadamlarından talep olduğunu sözlerine ekledi. Çetin, mezar bakımının yanı sıra üç boyutlu mezar çizimi ve mezar yapım işine de girdiğini belirterek, bugün sadece mezar bakımı yapan 3 çalışanı olduğunu anlattı.

GÜLBEN ERGEN’İN KÜÇÜK BİR SIRRI
Mehmet Çetin’in müşterileri arasında ünlü sanatçı Gülben Ergen de var. Ağabeyi Rıfat Ergen’i 1989 yılında, babası Mazhar Ergen’i ise 2000 yılında kaybeden Ergen, Antalya Andızlı Mezarlığı’nda yatan yakınlarının mezarları için bakım hizmeti alıyor. Haftalık bir gün olan rutin bakım, Gülben Ergen’in özel talebi doğrultusunda haftada üçe kadar çıktı. Ergen, babası ve ağabeyinin mezarlarının durumunu kendisine gönderilen mezarlık fotoğraflarıyla takip ediyor.