Rahmetli Anneler Genç Girişimciye İş Kapısı Oldu.

Genç Girişimciden İlginç İş Sektörü

KİM BU İŞE PARA VERİR’ DENİLEN İŞİ SEKTÖR HALİNE GETİRDİ

Antalya’da, Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı Hizmetleri adında firma kuran, Antalyalı genç girişimci Mehmet Çetin, anneler gününün en ilginç iş koluyla dikkat çekiyor. Hayatını kaybeden annelerin yakınlarının, www.antalyakabirbakimi.com isimli internet üzerinden ulaştığı genç girişimci, annelerin mezarlarının temizleyip, çiçeklendiriyor ve sonrasında fotoğraf ve videosunu yakınlarına gönderiyor. Çetin işlerinin yüzde 60 oranında artış gösterdiği anneler gününde mezarlık başına ise 50 Tl ücret alıyor.
Antalyalı girişimci Mehmet Çetin, kaybettiği yakınının kabrini, doğum günü, vefat yıldönümü, anneler günü, bayram ile Regaip Kandili, Mevlid Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi gibi dini günlerde mezarını güzel ve bakımlı görmek isteyenlere mezar bakım hizmeti veriyor. Çetin, Anneler Günü dolayısıyla işlerinin yüzde 60 arttığını ve 50 TL’ye mezar bakımı yaptığını belirterek, taleplere yetişmekte zorlandığını kaydetti.

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü’nde, çocuklar annelerine çeşitli hediyeler alıp, kutlama mesajları gönderirken, Antalya’da bir girişimci ise, çeşitli nedenlerle anneleri vefat eden vatandaşlara bu özel günde farklı hizmet veriyor. 8 Mayıs Pazar günü kutlanacak ‘Anneler Günü’nde annelerini anmak isteyenlerin adresi, mezar bakım hizmeti veren bu girişimci oluyor. Şirketi adına açtığı internet sitesi aracılığıyla müşterileriyle irtibat kurduğunu kaydeden Çetin, müşterilerinin ölen yakınlarının mezarını doğum günü, evlilik ve vefat yıldönümü, sevgililer günü, anneler günü, bayram, kandil gecesi gibi özel günlerde bakım yaptırmak istediğini anlattı. Çetin, müşterilerinin talebine göre ölen kişinin tuttuğu takım, sevdiği renkten oluşan çiçek dikildiğini, beğendiği bir eşya ya da oyuncağın mezar taşına yapıştırıldığını kaydetti.
36 yaşındaki Mehmet Çetin, çocukları tarafından ziyaret edilemeyen ve bakımsız kalan mezarları temizleyip çiçek dikerek, müşterilerine mezar bakım ve onarım hizmeti veriyor.

Çetin, yaklaşan Anneler Günü dolayısıyla 60 mezarın bakım ve onarımını yaptığını, mezarın çok şeklini ise fotoğraflayıp müşterilerine sunduğunu belirtti.
Dedesinin mezarını ziyaret ettiği esnada mezarın bakımsız olmasından yola çıkarak bu sektöre giren Çetin, kaybettiği yakınının kabrini doğum günü, vefat yıldönümü, bayram ile dini günlerde güzel ve bakımlı görmek isteyenlere 8 yıldır profesyonel şekilde mezar bakım hizmeti verdiğini dile getirdi.

ELEŞTİRİLERDEN YILMADI

İşe ilk başladığında çevresinden olumsuz tepkiler aldığını anımsatan Çetin, “ ‘Kim bu işe para verir’ diyorlardı. Ama biz yapacağımız işe inandık. Kime nasıl ulaşacağımızın endişesini yaşadık. İnterneti kullandık. Müşterilerimiz referansımız oldu. Bir müşterimiz memnun olduğu zaman arkası geldi. Birini kazanırsanız gerisi geliyor. Büyükşehir Belediyemizin desteği ile bugünlere geldik” dedi.

“MEZARIN SON HALİ FOTOĞRAFLANIYOR”

Mezar bakımı yaptırmak isteyen kişilerin bilgilerini aldıktan sonra, mezarda bir ön inceleme yaptıklarını kaydeden Çetin, “Parlatma, yazı yazma, onarım gerekiyor mu?. Ardından toprağını yeniliyoruz. Son olarak da bulunduğu ortama göre çiçeklendirme yapıyoruz. Güneş veya gölge durumuna göre çiçek dikiyoruz. Bakımı tamamlana mezarı fotoğraflayıp, müşterilerimize son halini gönderiyoruz. Burada amacımız güven vermek. SMS’le de bildiriyoruz. İsteyene de video da gönderiyoruz” diye konuştu.

“40-50 TL ARASINDA FİYAT”

Antalya’daki 15 mezarlıkta yakınlarının kabrini sık sık ziyaret edemeyenlere ait 500 mezarın bakımını yaptıklarını ifade eden Çetin, “ Düzenli bir ekibimiz var. Haftada bir kez mezarların bakımını yapıyoruz. Eksiklikleri tamamlıyoruz. Almanya, Hollanda, Fransa’nın yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinin yan sıra kent merkezinden müşterilerimiz var. Aylık 40 ile 50 TL arasındaki bir fiyata bakım hizmetlerini, kredi kartlarına taksit imkanlarıyla yapıyoruz. Mezarlar sürekli temiz oluyor. Müşterilerimizin isteğine göre de üç boyutlu çizim ve tasarım mezar yapıp, hizmete sunuyoruz” dedi.

“ANNELER GÜNÜ İŞLERİ YÜZDE 60 ARTTIRDI”

Anneler Günü nedeniyle işlerinde artış olduğunu kaydeden Çetin, “Arayanlar, ‘Vakit bulamadığım için annemin mezarına bakıp yaptırmak istiyorum’ diyorlar. Anneleri hayatta olmayan insanlar var. Buraya gelemeyenler var. Bizim hizmetimizle annelerini yad etmiş oluyorlar. Anneler Günü nedeniyle 60’a yakın mezar bakımı aldık. İşlerimiz yüzde 60 arttı. Özel bir gün. Çocuklar için özel ve duygusal bir gün. O nedenle farklı bir iş, duygusal bir iş yapıyoruz. Çünkü yıllar geçse de insanlar annelerini unutmuyor. Bizde elimizden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Cennet annelerinin ayaklarının altında. Hayattayken annelerimizin kıymetini bildiğimiz gibi öldüğü zamanda bilelim” ifadelerine yer verdi.
Kadın müşterilerinin daha fazla olduğunu belirten Çetin, kişinin hayattayken sevdiği çiçeğin isteğe göre mezara dikildiğini kaydetti. Çetin, şirketinin ISO 9001 kalite belgeli tek mezar bakım hizmeti veren firmanın kendilerinin olduğunu sözlerine ekledi.