Mezar taşı tutkusu

Cenazeler için tasarlanan mezar taşları son yıllarda ciddi talep görüyor. Kimisi ölmüş eşi için şapka şeklinde mezar taşı yaptırırken, bazıları ünlü kişilerin resimlerini bile ölen yakınları için mezar taşına kazıyor.

HİZMETTE SINIR YOK

Cenaze Hizmetleri Derneği Başkanı ve Antalya Kabir Bakımı Mezar Yapımı işletmesi sahibi Mehmet Çetin, Antalya’da mezarlıklarda şahit olunan ne kadar ilginç mezar taşı varsa kendilerinin eseri olduğunu belirtirken, ünlülerin resimlerini, manzara fotoğraflarını, futbol kulüplerinin logolarını granit taş üzerine boyama metodu ile uyguladıklarını aktardı. Çetin, “Cenaze sahiplerine maliyeti bin liradan başlıyor 100 bin liraya kadar mezar hazırlanıyor. Örneğin Tarkan taşının maliyeti 800-900 lirayı buluyor. Yaptığımız çalışmaları evinde dekor olarak da kullanmak isteyenler oluyor” diye konuştu.

Andızlı mezarlığının yanındaki dükkânda el dövmesi şeklinde nakış gibi işleyerek de mezar taşı motifleri yaptıklarını hatırlatan Çetin, Antalya’da ne kadar özel mezar yapıldıysa, garip abuk subuk mezarlara şahit olunmuşsa kendilerinin ürünü olduğunu da hatırlatarak iddialı konuştu. İlginç taleplerin geldiğini belirten Çetin, 4 yıl önce ölen Dilara Akıncı isimli gencin mor kelebek şeklindeki mezar taşını kendilerinin yaptığını söyledi. Çetin, “Manavgat’ta İsveçli bir bayanın siparişi üzerine mezar taşı yaptık. Rahmetli kocası evin içinde bile şapka ile dolaşırmış, sadece yatarken şapkasını çıkarırmış bu maksatla mezar taşını şapka şeklinde yaptık” dedi.

Yurt dışına da mezar taşı gönderdiklerini hatırlatan Çetin, Antalya’ya gelen turistlerin yaşadığı kazaların ardından gerçekleşen ölümlerde cenaze işleri için müracaat edildiğini ancak eskisi gibi iş olmadığını vurguladı. Çetin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz buradan Norveç’e, Almanya’nın Nürnberg şehrine mezar gönderdik. Antalya’ya gelen turist sayısındaki ciddi düşüş bizim işlerimizi çok etkiledi. İşlerimizde yüzde 50 gerileme oldu. Birçok firma bazı cenaze arabalarını sattı, personel azaltmaya gitti. Turist olmayınca cenaze olmuyor. Sonuçta biz yabancı ağırlıklı hizmet veriyoruz.

Sezon daha yeni açılıyor. Yinede gelecek adına umutluyuz. Rus turistin kayıp olması eksi olarak görülüyor. Antalya’da cenaze firmalarının tek gelir kaynağı turizm sektörü. Yerliden değil, yabancı turistlerle çalışıyoruz. Sektörde ağırlıklı olarak Rus ve Alman turistlere yönelik hizmet veriyoruz”